Inicjatywa Polska w ramach Komitetu Ratujmy Kobiety 2017 przez trzy miesiące zbierała w całej Polsce podpisy pod projektem ustawy. Jak nasze działania przebiegały w Poznaniu, relacjonuje Agnieszka Zawadzka.

Zbiórka podpisów w Poznaniu i w Wielkopolsce została zainicjowana konferencją prasową 22 sierpnia 2017 na schodach Ratusza Miejskiego. Do zbiórki zgłosiło się wiele partii politycznych, fundacji i stowarzyszeń, z czego najbardziej czynne były: Inicjatywa Polska, Partia Zieloni Koło Poznańskie, Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Stowarzyszenie Grupa Stonewall, OSK Poznań, Ruch Kobiet, Komitet Obrony Demokracji region Wlkp, Partia Razem, Dziewuchy Dziewuchom Berlin, W naszej sprawie, SLD i Unia Pracy.
Zbierali także liczni mieszkańcy- wśród znajomych, rodziny i przyjaciół i oddając nam podpisane karty i przesyłając je bezpośrednio do Warszawy.

Działaliśmy w Poznaniu, Gnieźnie, Kaliszu, Puszczykowie, Kaliszu, Luboniu. Uzbieraliśmy ok. 8% wszystkich podpisów w skali kraju.
Zbiórki odbywały się w kilku trybach: w stałych punktach zbiórek, gdzie można było w każdej chwili podejść i złożyć swój podpis, ale także podczas aktualnie trwających wszelkich imprez masowych, pikników, jak również podczas odbywającego się po raz pierwszy w Poznaniu Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet w dniach 9-10 września i podczas Parady Równości. Wszędzie tam Inicjatywa Polska Poznań miała swoje stoisko razem z Ratujmy Kobiety.
Wart podkreślenia jest fakt, że zbieranie podpisów służyło nie tylko samej zbiórce, która była bez wątpienia celem nadrzędnym, ale także stało się akcją edukacyjno-informacyjną, zwłaszcza zbiórki uliczne były okazją do odbycia wielu bezpośrednich, pasjonujących dyskusji z mieszkankami i mieszkańcami Poznania. Ścieraliśmy się na poglądy, ale i uzgadnialiśmy wspólnotę stanowisk tam, gdzie się dało. Poza tym służyły aktywizacji społecznej wielu osób, a także integracji całego szeregu różnych środowisk. Powstały więzy pomiędzy osobami widzącymi potrzebę działań na rzecz praw kobiet, a także działań w szerszym zakresie prospołecznym.
Mimo, że zbiórka podpisów pod Projektem Ratujmy Kobiety 2017 już się zakończyła, to pozostajemy w gotowości do działań.